Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde bulunan site, çabucak ardından korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına beklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve şanlı bir tekâmül göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara bakarak Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste dar sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme rağbet duyanlar karınin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca dayanıklı çok medeniyete dar sahipliği yapan bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile de bayağı pop. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden güzel 13 yeri sizin karınin listeledik. şayet siz de yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat planınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk konum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede konum alan surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları inşa edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin da çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten heves alanlar karınin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve tarik kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda konum alan saf gaz lambası deposundan binlerce senedir çısoy alevler külüstür Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” anlamına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline elemr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan mirlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi tabaka dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 tabaka şeşndan alevler saçmaya devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi tabaka dibinden fışafet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak karınin Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde konum düzenır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Ağırbaşlı tarafından yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında konum düzenır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Ezelî zamanlarda ağız ağıza mülkiyet konstrüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden değustalıktirilmiştir. Ezelî sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının konum aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin şimal yöreında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli konum düzenır. Bu demirin ustalıklevi ise idam cezası edilen kişileri güneş boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı kısımlarında konum düzenıyor. Taban Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda konstrüksiyonldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı konstrüksiyonnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişik sıfır bir numara yapıt olmasının cepheı nöbet Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan ender konstrüksiyonlarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir tamlık halinde muhafaza şeşna alınmıştır.

Alanya airport transfer

alanya boat tour

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Post comment

takipçi satın al https://hesaplasma.name.tr/ https://finansyonetimi.name.tr/ https://zuccaciye.name.tr/ https://burdurwebtasarimseo.name.tr/ https://instagramsosyalmedyauzmani.name.tr/ Seo Fiyatları iqos sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al